субота, 14 січня 2023 р.

Як зникла ірландська мова? Лише за 200 років ця давня мова майже припинила своє існування

Нині ми знаємо Ірландію як потужну країну. А в 2022 ми її ще дізналися як країну № 1 за виплатами біженцям з України. Ірландія платить майже 800 євро кожному біженцю, в той час, як наприклад, Португалія або Іспанія платять копійки. Такий героїзм та соціальність ірландів схожа на щире співчуття українцям за те що вони мужньо борються за свою незалежність і свою мову.
А ірландська мова майже зникла...

Як зникла ірландська мова? Дуже швидко. Сьогодні нею щодня послуговуються лише 0,1% населення Ірландії. Знадобилося лише 200 років, аби ця давня мова майже припинила своє існування.

Це дуже сумно, адже ця мова має надзвичайну історію. Наприклад, у період з VI до IX ст., який дістав назву «Золота доба», Ірландія була єдиною в Європі країною, мову якої використовували в літературі та освітніх закладах. В усіх інших державах у той час панувала латина. Але згодом ірландці потрапили в залежність спочатку до норманів, а потім до анґлійців.

Останні вже у Середньовіччі вважали свою мову важливим компонентом національної ідентичності. Король Генріх VIII видав на початку XVI ст. низку указів, спрямованих проти ірландської мови. Ключову роль у прискоренні лінгвоциду відіграло заснування анґлійських поселень на ірландській території, що почалося ще в XVI ст. і набуло найбільшого розмаху за часів Олівера Кромвеля, якого нині вважають національним героєм Анґлії.

Особливо відчутною була експансія анґлійської мови в період 1600—1800 pp. На кінець XVIII ст. нею вже говорило понад 50% населення Ірландії!

Важливу роль відіграло і те, що до складу анґлійської мовної більшості увійшла панівна верхівка. Ірландськомовними залишилися переважно представники низів (селяни), а їхній мові дуже бракувало соціального престижу та офіційного визнання.

На початку XIX ст. ірландці зазнали ще одного важкого удару: на анґлійську мову перейшло католицьке духівництво, яке вирішило, що це сприятиме піднесенню престижу конфесії. Оскільки початкова освіта була переважно в руках ченців, то система так званих «національних шкіл», запроваджена у 1831 р., стала своєрідною машиною мововбивства.

Фатальну роль відіграли і голодомори першої половини XIX ст., які найбільше позначилися на соціальних низах Ірландії, тобто ірландськомовному населенні: його пропорція стрімко зменшилася через вимирання та інтенсивну еміграцію. 

При цьому анґлійська та ірландська мови дуже сильно відрізняються - вони навіть належать до різних мовних сімей. Анґлійська - до ґерманських мов, а ірландська - до кельтських. У них абсолютно різні правила ґраматики, різні слова та вимова.

Нічого не нагадує вам ця історія? Чи є ще десь країна, в якій окупанти влаштовували лінґвоцид та голодомор, а потім стверджували, що місцева мова - то мова селян? Правильно - ця країна Білорусь. І їхня мова нині теж офіційно на межі вимирання.

Україна з легкістю може повторити долю Ірландії та Білорусі, якщо в нашій країні будуть ті, для кого українська мова "не на часі".

Мова живе, коли нею розмовляють.
Українці розмовляють українською!

Author: Maksym Prudeus

Немає коментарів:

Дописати коментар

Популярні публикації за 7 днів